
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 1 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 2.012816 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 955
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50697
Ext.Price$0.50697
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50697 | $0.50697 |
| 10 | $0.24879 | $2.48790 |
| 25 | $0.24084 | $6.02100 |
| 50 | $0.23315 | $11.65750 |
| 100 | $0.22570 | $22.57000 |
| 300 | $0.20557 | $61.67100 |
| 500 | $0.18723 | $93.61500 |
| 1000 | $0.17526 | $175.26000 |
| 3000 | $0.16401 | $492.03000 |
| 5000 | $0.15348 | $767.40000 |
| 10000 | $0.14363 | $1436.30000 |
